Akademia Patriotyzmu tym razem gościła w Warszawie

Nie zwalniamy tempa. Trzeci zjazd Akademii już za nami. Odbył się w sobotę, 2 marca w Warszawie.  Zdominowały go wykłady dotyczące bezpieczeństwa i obronności naszego kraju.

WYBRANE_IMG_0480Pierwszym prelegentem był dziennikarz śledczy Piotr Nisztor. W przeszłości współpracownik m.in. tygodników Niedziela, Tylko Piłka i Wprost oraz dzienników Życie, Życie Warszawy i Rzeczpospolita.  Na antenie TVP1 prowadził magazyn śledczy „Na tropie”, jest też gospodarzem programu „Rozmowa Ściśle Jawna”, emitowanego na antenie Telewizji Republika oraz radiowej audycji „Nisztor pyta” w Polskim Radiu 24. Od stycznia 2015 r. współpracuje z tygodnikiem Gazeta Polska, dziennikiem Gazeta Polska Codziennie oraz portalem niezalezna.pl. Laureat prestiżowej  nagrody Grand Press w kategorii news. Współautor książek pt.: „Kto naprawdę ich zabił?” (2010), „Nietykalni. Kulisy polskich prywatyzacji. Prawdziwa historia gospodarcza III RP” (2014) i „Jan Kulczyk. Biografia niezwykła” (2015). Autor publikacji „Jak rozpętałem aferę taśmową” (2014), za którą otrzymał 30 stycznia 2015 „Nagrodę Watergate” za rok 2014 przyznaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. W 2016 r. ukazała się jego piąta książka „Skok na banki. Kto kontroluje pieniądze Polaków”. Z red. Nisztorem rozmawialiśmy o tajnikach pracy dziennikarza śledczego. O tym jak kompletować i weryfikować źródła, jak odpowiedzialnie je wykorzystywać oraz z jakimi problemami w takiej prac można się spotkać.

Drugim wykładowcą był  płk rezerwy dr hab. Józef Marczak. Ekspert z zakresu bezpieczeństwa, wykładowca m.in. Akademii Sztuki Wojennej. W latach 1991 – 2004 zajmował stanowisko szefa Katedry Obrony Terytorialnej i Cywilnej w Akademii Obrony Narodowej. W działalności naukowej i dydaktycznej prof. Marczak specjalizuje się m.in. w zagadnieniach z zakresu obrony terytorialnej, działań nieregularnych oraz historii wojskowości. W swoim wykładzie koncentrował się na roli i znaczeniu jakie mają dla bezpieczeństwa naszego kraju obrona terytorialna oraz organizacje pozawojskowe. Podczas spotkania z naszymi słuchaczami dr hab. Józef Marczak zwracał uwagę na potrzebę przygotowania całego społeczeństwa na wyzwania jakie stawiają przed sobą współczesne konflikty. Zarówno w odniesieniu do klasycznych konfliktów jak i cyberagresji.  Podczas wykłądu sporo było odniesień do historii i klasycznych teorii strategii oraz polityki.

 

 

 

Tagi: , ,

Facebook