Ruszył nowy projekt naszej fundacji. Pierwszy wykład „Historii po godzinach” za nami

W piątkowe popołudnie, 18 września  br. w podwarszawskich Falentach odbył się pierwszy wykład nowego projektu realizowanego przez fundację Centrum im. Władysława Grabskiego „Historia po godzinach”.  W meandry historii i jej wpływu na współczesność wprowadził nas prezes fundacji dr Krzysztof Tenerowicz, który wygłosił wykład „Historia magistra vitae. Historia nauczycielką życia”.

P1050767 Projekt „Historia po godzinach” to inicjatywa skierowana głównie do osób młodych, uczniów i studentów ale także do pasjonatów historii bez względu na wiek, zawód i inne zainteresowania. W jego ramach odbędzie się cykl wykładów, debat oraz spotkań związanych z historią w różnej postaci, zarówno tą znaną i szeroko opisaną, jak również lokalną i mniej zgłębioną. Ponadto powstanie seria filmików poświęconych mniej lub bardziej znanej historii. Od historii budynków, które odegrały doniosłą rolę będąc np. świadkami historii do nieznanych historii ludzi i zdarzeń, które mogą stanowić świadectwo swoich czasów.

W programie projektu jest także przeprowadzenie konkursu historycznego dla młodzieży oraz część analityczno-badawcza w postaci przygotowania i publikacji raportu „Co wiemy o naszej historii?”, w którym będziemy starali się odpowiedzieć na fundamentalne pytania o poziom wiedzy historycznej, źródła jej pochodzenia, rolę i znaczenie jakie w ich nabyciu mają szkoła, studia czy też media. Badaniem obejmiemy zarówno osoby biorące udział w naszych działaniach realizowanych w ramach niniejszego projektu czyli wykazujące zainteresowanie tematyką, jak i przypadkowe, niezaangażowane bezpośrednio w inne realizowane w ramach projektu działania.

 

/red./

Tagi: , ,

Facebook