Akademia Samorządu (AS) to najstarszy projekt naszej fundacji. Jego początki sięgają 2013 roku. W edycji 2013-2014 był realizowany przy współpracy z samorządem Województwa Małopolskiego oraz Instytutem Łukasiewicza. W ramach projektu organizowane były zajęcia dla studentów oraz młodzieży licealnej z udziałem zaproszonych gości – ekspertów z zakresu samorządu, gospodarki, historii, mediów i kultury. Po reaktywacji w 2020 roku w kolejnych trzech edycjach (II, III, IV) realizowany był dzięki umowom z Narodową Agencją Programu Erasmus+ – Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). Piąta edycja (2023-2024) był finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
W ostatni weekend, a konkretnie 8 lutego br. spotkaliśmy się by zaplanować kolejną już VI jego edycję. Spotkanie odbyło się w siedzibie Centrum Myśli Narodowej w Warszawie, gdzie odbyliśmy dyskusje dotyczącą działań i formuły w jakiej planujemy przeprowadzić edycję 2025-2026. Wśród zebranych,a byli to w zdecydowanej większości organizatorzy i uczestnicy wcześniejszych edycji, dominował pogląd, że tym razem warto postawić na mieszaną formułę spotkań stacjonarno- zdalnych. Wśród szczególnie oczekiwanej tematyki niezmiennie będą dominowały tematy samorządu różnych szczebli i rodzajów, zagadnienia związane z historią, administracją, prawem i kulturą. W wymiarze warsztatowym pojawią się zapewne także zajęcia związane z PR i relacjami ze światem mediów.
Wstępnie przyjęto, że pierwsze zajęcia rozpoczną się po wakacjach 2025 i potrwają do maja 2026 roku. Informacje na temat rekrutacji oraz zaproszenia na kolejne zjazdy będą publikowane na naszej stronie internetowej.
/red./