Styczniowy zjazd ASa za nami!

W dniach 13-15 stycznia 2022 r. odbył się drugi zjazd Akademia Samorządu 2022/2023. To projekt skierowany do młodych ludzi, których pasjonują obszary funkcjonowania samorządu, instytucji publicznych czy też działalności społeczno-politycznej. Organizatorem jest Fundacja Centrum im. Władysława Grabskiego, a projekt składa się z sześciu weekendowych spotkań, podczas których młodzi działacze rozwijają swoje umiejętności biorąc udział w tematycznych warsztatach, prelekcjach, a także dyskusji i pracach w grupach.

 

II zjazd Akademii Samorządu 2022/2023 rozpoczęliśmy oficjalnie od przywitania uczestników i przeprowadzenia debaty oksfordzkiej! Temat piątkowej debaty: „Czy młodzi ludzie są aktywni społecznie?”, a teza: „Przyszłość Polski zależy od młodych ludzi”. Po zaciętej i niezwykle merytorycznej dyskusji obu zespołów, z niewielką przewagą punktową zwyciężyła drużyna opozycji! Publiczność wyłoniła także najlepszego mówcę debaty. Nie zabrakło nagród dla zwycięskiej drużyny oraz zespołu propozycji.

Następnym punktem pierwszego dnia Akademii było wystąpienie Prezesa Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego – dr. Krzysztofa Tenerowicza, który opowiedział o projektach organizowanych przez Fundację.

Drugi dzień Akademii zaczęliśmy, jak na projekt przystało – intensywnie! Pierwszą prelekcją było wystąpienie mec. Karola Pietrasa – członka zarządu NASK S.A., który poruszył zagadnienia cyberbezpieczeństwa. Uczestnicy wykazywali wielkie zaangażowanie, zadając pytania o tym, jak być bezpiecznym w sieci i nie dać się oszukać. Koordynatorzy projektu nie zwalniali tempa i zorganizowali dla uczestników zajęcia praktyczne. Była kamera, były mikrofony, a to oznacza tylko jedno – wywiady! Każdy z uczestników miał okazję wcielić się zarówno w rolę dziennikarza jak i osoby udzielającej wywiadu. Cenne wskazówki podczas warsztatów z pewnością pomogą młodym nabywać doświadczenie i zwiększać poziom swojej pewności przed obiektywem. A wieczorem… zdecydowanie najbardziej angażujący blok – po dyskusji na temat social mediów, obecności polityków na platformach społecznościowych przyszedł czas na KAMPANIE WYBORCZĄ poprzez warsztat: „UE wobec młodzieży. Aktywność”. W składzie pięciu grup uczestnicy mieli za zadanie wcielić się w sztaby wyborcze i opracować strategię kampanii na Prezydenta Warszawy!

Nie zabrakło hasła wyborczego, programu, konferencji prasowych z obecnością naszych AS-owych dziennikarzy oraz spotów wyborczych kandydatów, aby finalnie przeprowadzić debatę prezydencką! O projekcie mówi nam zwycięzca wyborów – Mikołaj Stefanowski:

– II zjazd AS zaskoczył mnie jeszcze bardziej niż pierwszy. Nie sądziłem, że wysłucham jeszcze ciekawszych wykładów niż ostatnio, że poznam kolejne nowe osoby, a na pewno nie spodziewałem się, że zostanę wybrany na prezydenta Warszawy. To prawda, że na razie fikcyjnie, ale kto wie, może za parę lat, doświadczenia wyniesione z Akademii faktycznie doprowadzą mnie do tego dostojnego stanowiska.

Niedzielę, czyli trzeci dzień Akademii rozpoczęliśmy od pracy w grupach nad raportem końcowym. Było kreatywnie, a uczestnicy wspólnie wypracowali kolejne zagadnienia, które zawrą w ich autorskim raporcie. Po pracy nad raportem przyszedł czas na prelekcję Dyrektora Departamentu Kolejnictwa w Ministerstwie Infrastruktury – Pana Tomasza Buczyńskiego. Rozmawialiśmy na temat kluczowych inwestycji dla całego kraju i poszczególnych regionów, a także o przeciwdziałaniu problemowi wykluczenia komunikacyjnego. Ostatni wykład zdecydowanie należał do wyjątkowych, bo podczas II zjazdu mieliśmy zaszczyt gościć Szefa Służby Zagranicznej RP – Ministra Arkadego Rzegockiego, który opowiedział nam m.in. o pozycji i wizerunku Polski na arenie międzynarodowej, okresach historycznych, w których kształtowana była nasza tożsamość narodowa, czy roli naszej dyplomacji. Nie zabrakło ciekawej dyskusji Pana Ministra z uczestnikami Akademii.

– Cieszę się, że oprócz pozyskania merytorycznej wiedzy z zakresu m.in. polityki zagranicznej i cyberbezpieczeństwa miałam okazję pogłębiać swoje relacje z innymi uczestnikami projektu w ramach zadań integracyjnych. Niezwykle cenna była też możliwość wcielenia się w rolę dziennikarza podczas „kampanii wyborczej” – mówi Karolina Haraburda, uczestniczka tegorocznej Akademii Samorządu.

– Z uwagi na to, że jest to mój pierwszy zjazd, obawiałam się o wiele rzeczy, głównie o kontakty międzyludzkie. Jako nowa osoba tutaj, która też dopiero zaczyna swoją karierę na drodze polityczno-społecznej, mogę stwierdzić już teraz, że dużo z tego projektu wyniosę. Dzięki temu będę mogła spełnić moje małe marzenia, oraz nie tylko moje marzenia, ale też każdego innego uczestnika tego wydarzenia. Z pewnością otworzy to drzwi i stworzy nowe perspektywy dla naszej przyszłości. Atmosfera, ludzie, ogólny klimat projektu, to po prostu cudowne przeżycie. Skłamałabym, gdybym powiedziała, że nie jestem zachwycona.Dla mnie osobiście jak i dla innych jest to też szansa by nauczyć się nie tylko spraw na temat ekonomii, gospodarki czy polityki. Głównie AS uczy nas tego, że nie powinniśmy się bać odezwać, mamy możliwość debatować, przełamywać nasze bariery, o to w tym chodzi. Jest to dla nas szansa na zdobycie lepszego doświadczenia na temat tego, co dzieje się obecnie na świecie bądź w Polsce, ale jak i w nas samych. Ludzie tutaj są cudowni, organizatorzy tak samo jak i uczestnicy. Mogę powiedzieć, że jestem zaszczycona mogąc poznawać ich wszystkich, bo każdy z nich jest naprawdę wartościową i cudowną duszyczką. Z pewnością ten projekt jak i ludzie z tego miejsca zostaną w moim sercu na bardzo długo, a może nawet i na zawsze? – opowiada nam Aleksandra Czajka, uczestniczka.

Już za niespełna miesiąc zobaczymy się ponownie na III zjeździe Akademii Samorządu!

Projekt realizowany jest przez Fundację Centrum im. Władysława Grabskiego a finansowany w ramach programu UE Erasmus+.

 

/pj/

Ostatnie aktualności