Warsztaty ”Ekonomia, pieniądze, gospodarka – trzy filary obywatelskiej niezależności”.

W sobotę, 24 maja br, w warszawskim Centrum Myśli Narodowej przy ul. Baboszewskiej odbyły się warsztaty zatytułowane „Ekonomia, pieniądze, gospodarka – trzy filary obywatelskiej niezależności”. Spotkanie poprowadził dr Krzysztof Tenerowicz – ekonomista, wykładowca akademicki i prezes Centrum im. Władysława Grabskiego. Wydarzenie zgromadziło uczestników zainteresowanych zrozumieniem współczesnych wyzwań gospodarczych oraz budowaniem osobistej i narodowej niezależności ekonomicznej.

Trzy filary niezależności

Dr Tenerowicz przedstawił koncepcję trzech filarów ekonomicznej niezależności: świadomości ekonomicznej obywateli, gotówki i złotówki jako fundamentów suwerenności narodowej oraz roli podatków w życiu społeczeństw. Każdy z tych elementów został rozwinięty w kontekście realiów gospodarczych Polski i sytuacji międzynarodowej.

W części poświęconej finansom osobistym prowadzący zwrócił uwagę na znaczenie edukacji ekonomicznej obywateli – umiejętności zarządzania budżetem domowym, oszczędzania, rozumienia mechanizmów inflacji oraz korzystania z instrumentów finansowych w sposób świadomy i odpowiedzialny.

Państwo a gospodarka

Kolejny segment warsztatów dotyczył roli państwa w gospodarce. Dr Tenerowicz mówił o równowadze między interwencjonizmem a wolnym rynkiem, wskazując na konieczność tworzenia polityk publicznych wspierających rodzimą przedsiębiorczość, innowacje oraz bezpieczeństwo ekonomiczne obywateli. Omówił też wyzwania związane z kredytami, podatkami oraz ich wpływem na przyszłe pokolenia.

Niezależność gospodarcza to nie tylko hasło. To konkretna polityka fiskalna, odpowiedzialne planowanie budżetowe i unikanie uzależnienia od kapitału spekulacyjnego — podkreślał dr Tenerowicz.

Suwerenność monetarna i globalne wyzwania

W trzeciej części spotkania poruszono temat suwerenności monetarnej i roli banku centralnego. Prowadzący tłumaczył, w jaki sposób polityka stóp procentowych, emisja pieniądza i stabilność systemu bankowego wpływają na życie obywateli i kondycję państwa. Zwrócił uwagę na zagrożenia wynikające z nadmiernej integracji z rynkami finansowymi bez odpowiednich zabezpieczeń oraz na wpływ globalnych kryzysów – energetycznych, surowcowych i geopolitycznych – na lokalne gospodarki.

Aktywna dyskusja

Warsztaty miały charakter interaktywny – uczestnicy brali udział w ćwiczeniach, analizowali konkretne dane ekonomiczne i dzielili się swoimi spostrzeżeniami. W trakcie dyskusji pojawiły się pytania o przyszłość złotego, sens wprowadzenia euro, a także o to, jak przeciętny obywatel może wpływać na kształt polityki gospodarczej.

Na zakończenie dr Tenerowicz podkreślił, że niezależność ekonomiczna zaczyna się od wiedzy, krytycznego myślenia i odpowiedzialnych decyzji – zarówno jednostkowych, jak i systemowych.

 

 

/red./

 

Powstanie Centrum Myśli Narodowej sfinansowano ze środków Funduszu Patriotycznego funkcjonującego w ramach Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego- Edycja 2021 Wolność po polsku.

 

Ostatnie aktualności