O fundacji

Fundacja Centrum im. Władysława Grabskiego (Centrum Grabskiego) powstała z myślą o upowszechnianiu wiedzy o działaniach, wartościach i dziedzictwie patrona Fundacji. Jej celem jest także wspomaganie rozwoju przedsiębiorczości, edukacji ekonomicznej, finansowej, politycznej oraz historycznej.

Nasze cele realizujemy poprzez działalność wydawniczą i publicystyczną, organizowanie spotkań, konferencji oraz paneli tematycznych z opisywanego zakresu.

Swoje działania Centrum Grabskiego adresuje w szczególności do ludzi młodych, zwłaszcza uczniów i studentów, którym będzie wskazywało drogę osobistego rozwoju oraz zawodowego spełnienia. W swoich działaniach łączymy idee konserwatyzmu i innowacji, patriotyzmu gospodarczego z otwartością na świat oraz przedsiębiorczości i społecznej odpowiedzialności.

 

Za swój cel uważamy także wspieranie wartościowych inicjatyw realizowanych przez ludzi młodych, szczególnie w sferze gospodarki, historii, nauki, kultury i edukacji.

ZARZĄD FUNDACJI

Dr Krzysztof Tenerowicz

Prezes zarządu

Przedsiębiorca, dziennikarz, działacz społeczny i finansista. Doktor nauk ekonomicznych. Ukończył też administrację na Wydziale Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz podyplomowe studia z zakresu zarządzania w Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W okresie 2006-2011r. członek zarządu, następnie dyrektor generalny Radia Kraków S.A. W latach 2011-2014 właściciel firmy doradczej K3T. W latach 2011-2020 współwłaściciel i prezes spółek z branży PR oraz profilaktyki uzależnień. Wykładowca Akademii Ignatianum w Krakowie (2010-2013), Krakowskiej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (2009-2013), Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (od 2020r.). W latach  2019-2022 ekspert w Biurze Projektów PKN Orlen, w latach 2022-2024 zawodowo związany z NASK-PIB. W przeszłości i aktualnie członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego.

Marta Tenerowicz

Wiceprezes zarządu

Politolog, specjalista ds. pozyskiwania funduszy europejskich oraz promocji i administracji. Absolwentka Instytutu Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania jednostką transferu technologii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Praktyki zawodowe odbywała m.in. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz TVP S.A. Od 2019 do 2024 roku związana z Radiem Kraków gdzie pełniła funkcję Dyrektora Biura Zarządu, Kadr i Administracji. W latach 2013-2017 członek rady społecznej Szpitala im. Józefa Dietla w Krakowie.

ZESPÓŁ FUNDACJI

Wojciech Piech

Członek zespołu

działacz młodzieżowy, redaktor „PortaluDlaMłodych.pl. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt publikacji o tematyce związanej z młodzieżą i sportem. Absolwent i uczestnik m.in. takich projektów jak Akademia Samorządu, Akademia Patriotyzmu oraz współorganizator projektu „Szkoła po godzinach”. Jego zainteresowania to głównie sport, media i cyfryzacja.

Michał Wałach

Członek zespołu

Ukończył z wyróżnieniem historię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Dziennikarz i publicysta z wieloletnim doświadczeniem. Publikował m.in. na łamach tytułów tj.: Polonia Christiana, Myśl.pl, Przyjaciel Rodziny, Marsz.info.  Autor i współautor filmów popularyzujących wiedzę historyczną. Zajmował się także promocją treści w mediach społecznościowych oraz przygotowaniem grafik. W fundacji pełni funkcję specjalisty ds. public relations.

Mateusz Łukomski

Członek zespołu

Politolog i społecznik od lat zaangażowany w sprawy publiczne. Student politologii oraz prawa finansowego i skarbowości na Uniwersytecie Warszawskim. Praktyki zawodowe odbył m.in. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Absolwent Akademii Patriotyzmu, dwóch edycji Akademii Samorządu i koordynator Akademii Nowych Mediów. Współautor kilku raportów na temat młodego pokolenia, w tym raportu końcowego #PLdlaMłodych. Działacz na rzecz promocji patriotyzmu oraz edukacji historycznej. Od 2021 r. zaangażowany w projekty naszej fundacji.

Krzysztof Ptak

Członek zespołu

Filolog i lingwista, nauczyciel języka angielskiego, korepetytor, działacz społeczny i bloger.  Poza szkołą aktywnie angażuję się w życie lokalnej społeczności. Współpracuje z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, prowadzi zajęcia z języka angielskiego dla seniorów, jest również związany z Miejską Biblioteką Publiczną w Pyskowicach. Wielki pasjonat i  miłośnik książek, historii, literatury. Od lat publikuje swoje wpisy w internecie.  Kibic siatkówki, w wolnych chwilach pielęgnuje rośliny i jeździ na rowerze.

Krzysztof Pacuk

Członek zespołu

Przedsiębiorca i doświadczony grafik komputerowy, który od ponad 10 lat zajmuje się tworzeniem grafik, animacji, montażu wideo oraz projektowaniem stron internetowych. Jego wszechstronne umiejętności pozwalają na realizację innowacyjnych projektów, w których łączy estetykę z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, w tym z wykorzystaniem narzędzi generatywnych AI. Od 15 lat aktywnie angażuje się w życie społeczno-polityczne, co wzbogaca jego twórczość o głębokie zrozumienie współczesnych wyzwań społecznych i technologicznych. Pasjonat cyfryzacji i przemysłu 4.0, który nieustannie śledzi rozwój nowych technologii i transformacji cyfrowej. Jego projekty wyróżniają się nie tylko wysoką jakością wizualną, ale także innowacyjnym podejściem, które wpisuje się w bieżące trendy technologiczne, takie jak sztuczna inteligencja i cyfrowa automatyzacja.

EKSPERCI FUNDACJI

Prof. dr hab. Łukasz Popławski

Ekspert

Doktor habilitowany nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii, Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Wykładowca akademicki związany jako profesor nadzwyczajny z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie (Katedra Finansów Publicznych) oraz PWSZ w Sanoku (zakład Ekonomii). 

W przeszłości oraz aktualnie członek rad nadzorczych spółek akcyjnych i sp. z o.o. Członek towarzystw naukowych m.in. PTE, Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych.

Dr hab. Rafał Łatka

Ekspert

Historyk i politolog. Autor wielu publikacji naukowych i popularnych, w tym publikacji książkowych. Stopień naukowy doktora uzyskał na tej samej uczelni na podstawie pracy: Polityka władz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wobec Kościoła katolickiego w województwie krakowskim w latach 1980–1989 (2014; promotor – Antoni Dudek), stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał na Uniwersytecie Stefana Kardynała Wyszyńskiego na podstawie pracy: Episkopat Polski wobec stosunków państwo-Kościół i rzeczywistości społeczno-politycznej PRL 1970–1989, Warszawa 2019 oraz dorobku naukowego (2020). Pracuje w Wydziale Historii Polski w latach 1945–1990 Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. Pełni funkcje koordynatora Centralnego Projektu Badawczego IPN

Dr Andrzej Krzystyniak

Ekspert

Politolog, historyk, urzędnik samorządowy i państwowy. W przeszłości m.in. pełnomocnik marszałka woj. śląskiego, członek Rady Naukowej Instytutu Badań Regionalnych, członek Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Katowicach oraz Komisji Historycznej Wojewody Śląskiego. Pełnomocnik Wojewody Śląskiego do Spraw Obchodów Stulecia Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, publicysta kwartalnika „Myśl.pl”. Aktualnie Zastępca Dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemskich Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Dr Jarosław Cebulski

Ekspert

Geograf–geomorfolog i przedsiębiorca. Absolwent kierunku Geografia na Wydziale Geograficzno–Biologicznm Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Od 2013 roku związany z Instytutem Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania, Polskiej Akademii Nauk. Doktor Nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie Nauki o ziemi i środowisku.Od dwóch lat przedsiębiorca, skutecznie łączący zainteresowanie winami wytrawnymi z prowadzeniem działalności. Prywatnie interesuje się turystyka aktywną, historią oraz kulturą Gruzji i Nowej Zelandii.

Łukasz Moczydłowski

Ekspert

Warszawski adwokat, jest partnerem w kancelarii Prokurent od 2009 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz aplikacji adwokackiej. Od 2006 r. jest adwokatem wpisanym na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Prowadzi praktykę w zakresie prawa karnego, cywilnego, w tym w szczególności sprawy podziału majątków i zniesienia współwłasności. Doradza także w zakresie prawa pracy, mediów, zamówień publicznych i przewozowego. Reprezentuje osoby fizyczne i podmioty gospodarcze w postępowaniach sądowych. Ponadto, zakładał jako fundator organizacje non-profit oraz pełnił w nich funkcję członka zarządu ds. prawnych. Był też członkiem i przewodniczącym Rady nadzorczej TVP S.A.

Piotr Zych

Ekspert

Od 1979r. I LO w środowisku Ruchu Młodej Polski. Założyciel Ruchu Harcerzy Polskich (1981), w latach 1985-89 współorganizator reaktywacji Młodzieży Wszechpolskiej, członek Poznańskiego Klubu Historycznego im. dr. Franciszka Witaszka.Autor „Powrotu templariuszy” (2020). W ujęciu zawodowym od 1990 do 1998 roku przedsiębiorca – konsulting przedsiębiorstw, 1998-2001 menadżer w Zarządzie Centralnym PPUP Poczta Polska, 2001-2006 przedsiębiorca – obrót nieruchomościami, działalność handlowa, 2006-2008 menadżer w OLPP S.A., 2008-2016 przedsiębiorca w branży budowlanej, 2016-2020 menadżer w grupie Poczty Polskiej S.A.

Anna Gomola

Ekonomistka, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zajmuję się badaniem koniunktury gospodarczej, zarządzaniem ryzykiem bankowym oraz makroekonomią. Asystent w Katedrze Gospodarki Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autorka i współautorka publikacji naukowych i komercyjnych. Współtworzyła prognozy koniunktury w Polsce w latach 2021-2022 w ramach projektu „Instrument Szybkiego Reagowania (ISR)”, który powstał we współpracy z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii. Wykonawczyni grantu z Narodowego Centrum Nauki. Ekspert Ekonomiczny z ramienia przedsiębiorców ds. reformy podatkowej obniżonego VAT-u 8% dla branży beauty.

Katarzyna Klocek

Adwokat, członek Krakowskiej Izby Adwokackiej. Absolwentka prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i gospodarczego. Prowadzi praktykę również w zakresie prawa karnego. Zajmuje się obsługą podmiotów gospodarczyk jak również osób fizycznych. Reprezentuje klientów zarówno przed sądami powszechnymi, organami administracji publicznej, organami ścigania a także w ramach negocjacji biznesowych. Wykładowca Akademii Patriotyzmu gdzie prowadziła zajęcia z zakresu „Prawo i biznes” oraz warsztaty „ABC prawa, co powinien wiedzieć obywatel”.

Dr Łukasz Paluch

Ekonomista, adiunkt w Katedrze Ekonomii i Gospodarki Żywnościowej na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym Uniwersytetu im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Absolwent studiów Master of Business Administration (MBA) „Management of Co-operative Bank”. Autor i współautor ponad 80 publikacji, w tym 5 monografii autorskich, a także artykułów naukowych, opracowań oraz ekspertyz z dziedziny nauk społecznych, w ramach dyscypliny ekonomia i finanse. Prowadzi badania naukowe w obszarze: ekonomii, finansów, bankowości, rynku finansowego, rynku kapitałowego, rynku giełdowego, rynku i logistyki pracy, zachowań konsumenckich i relacji z klientem, rozwoju zrównoważonego. Wykonawca i uczestnik 25 projektów naukowych i dydaktycznych, o zasięgu krajowym i międzynarodowym. W ramach prowadzonej działalności dydaktycznej realizuje wykłady, ćwiczenia, konwersatoria, seminaria i szkolenia na studiach I i II stopnia, na kierunkach: Ekonomia, Zarządzanie, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Komunikowanie promocyjno-wizerunkowe – reklama, branding, public relations oraz na studiach podyplomowych.

Dr Marek Kawa

Od 2007 r. jest wykładowcą Uczelni Korczaka w Warszawie. Główne obszary jego zainteresowań to antropologia kulturowa i społeczna, amerykanistyka, literaturoznawstwo oraz polityka społeczna. Jest autorem monografii, współautorem dwóch książek, opublikował ponad 30 artykułów w pismach recenzowanych w Polsce i zagranicą. W 2003 r. uzyskał stopień doktora z zakresu literaturoznawstwa i kulturoznawstwa w Instytucie Filologii Polskiej UO. W 2012 roku ukończył także amerykanistykę (MA) w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ w Krakowie, a w 2018 r. uzyskał dyplom Executive–MBA, afiliacja – Apsley Business School in London. W okresie 2021-2023 r. Kierownik Katedry Polityki Społecznej Wydziału Nauk Społecznych Uczelni Korczaka w Warszawie. Ponadto w 2007 r. został powołany przez Sejm RP na członka polskiej delegacji do Rady Europy. Był także członkiem dwóch komisji Rady Europy: Społecznej, Zdrowia i Spraw Rodzinnych oraz Komisji ds. Równych Szans Kobiet i Mężczyzn (2006-07). Brał udział w dwóch innowacyjnych projektach EFS jako koordynator w latach 2012-2015 (np. „Kadry dojrzałe do zmian”). Współautor ostatnio międzynarodowej publikacji (Towards Changes of the Labour Market, Skills and Competences. Wyd. Wydawnictwo Elipsa, Warszawa 2020) poświęconej najnowszym kompetencjom społecznym, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnych przemian w myśleniu krytycznym, a także w polityce społecznej. Z podobnym podejściem metodycznym brał udział w międzynarodowych projektach w latach 2015-2022: Transformers. Future of Labour Market. Interreg; Extending Social Educators Competences (ESEC); Eliminating Social Inclusion (EliSE); SEAL Senior Learning Facilitator.