85. rocznica śmierci Władysława Grabskiego

Pamiętamy o naszym patronie. 1 marca 1938 r. to data śmierci Władysława Grabskiego – polityka, ekonomisty, działacza społecznego. W 85. rocznicę tego wydarzenia odwiedziliśmy jego grób na Powązkach.

W 1918 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Władysław Grabski został powołany przez Józefa Piłsudskiego na prezesa Głównego Urzędu Likwidacyjnego. Grabski w 1920 roku, w okresie wojny bolszewickiej, pełnił funkcję premiera. W styczniu 1923 roku był ministrem skarbu w rządzie Wincentego Witosa, a w grudniu 1923 roku ponownie stanął na czele rządu. W czasie jego aktywnej działalności na tym urzędzie przeprowadzono m.in. reformę walutową, ustawę o ubezpieczeniu na wypadek bezrobocia czy też doprowadzono do poprawy stosunków z mniejszościami narodowymi. Władysław Grabski jest uznawany za ojca polskiej waluty, złotego.

Nie zapomnieliśmy o tej ważnej dla historii państwa Polskiego postaci w 85. rocznicę śmierci i składając wieniec oraz znicze na grobie rodziny Grabskich na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, wspólnie uczciliśmy pamięć patrona naszej fundacji.

Po odwiedzinach u Pana Władysława w Centrum Myśli Narodowej wspominaliśmy jego zasługi dla Polski, jej znaczenia oraz siły. Cieszymy się, że przynajmniej w drobnym stopniu możemy się przyczyniać do kultywowania pamięci o tym wybitnym Polaku i krzewić jego pamięć.

 
 

pj/mt

Ostatnie aktualności