O międzywojennej myśli ekonomicznej podczas 17. Spotkania wtorkowego

Władysław Grabski, Roman Rybarski czy Stanisław Głąbiński. To tylko najbardziej znane z nazwisk polskich ekonomistów z okresu II Rzeczpospolitej, o poglądach których rozmawialiśmy podczas kolejnego „Spotkania wtorkowego”, które odbyło się 13 lutego br.

 

Co oczywiste, podczas jednego spotkania niemożliwe było omówienie poglądów tak wybitnych specjalistów od gospodarki i ekonomii jak wspomniane wyżej osoby. Nasze spotkanie, moderowane tym razem przez prezesa naszej fundacji, dr. Krzysztofa Tenerowicza służyło tym razem głównie naszkicowaniu gospodarczego kontekstu w jakim przyszło żyć i działać przytoczonym na wstępie ekonomistom.

W toku dyskusji uznaliśmy, że temat wart jest bardziej szczegółowej analizy, którą będzie prowadzić podczas tegorocznych spotkań. Tym bardziej, że na ten rok przypada 100-lecie reformy walutowej, której głównym twórcą był właśnie patron naszej fundacji. Przypomnijmy, że 11 stycznia 1924 r., Sejm uchwalił ustawę o naprawie budżetu i reformie walutowej, której autorem był właśnie premier Władysław Grabski. W ciągu niemal dwóch lat funkcjonowania rządu Grabskiego udało się ustabilizować walutę, zwalczyć hiperinflację i doprowadzić do uporządkowania bankowości.Temat niewątpliwie wart jest zgłębienia i taką właśnie refleksją zakończyliśmy nasze spotkanie.

Do zobaczenia w marcu!

Przypominamy, że #SpotkaniaWtorkowe są organizowane w Centrum Myśli Narodowej przy ul. Baboszewskiej 6/73 w Warszawie.

/red./

Powstanie Centrum Myśli Narodowej sfinansowano ze środków Funduszu Patriotycznego funkcjonującego w ramach Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

 

Ostatnie aktualności