(BACG) Analiza dr Marek Kawa: Rynek pracy i kompetencji młodych w kontekście generatywnej AI

Kolejna analiza. Wciąż pozostajemy jednak w temacie, jakże często dyskutowanej, sztucznej inteligencji (AI). Dr Marek Kawa i jego analiza pt. Rynek pracy i kompetencji młodych w kontekście generatywnej sztucznej inteligencji (AI). Opracowanie powstało w ramach zadania „Edukacja społeczno-ekonomiczna wraz ze strukturalnym wsparciem dla Biura Analiz Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego”. Realizujemy je w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO Priorytet 4.

 

W USA w ciągu najbliższych 15 lat około 40% obecnych miejsc pracy zajmą roboty. Jak zauważa Nübler, upowszechnienie nowych technologii powinno wymusić procesy adaptacyjne i dostosowanie do nowych wyzwań, co z kolei przełoży się na powstanie nowych możliwości zatrudnienia. Jednak jak przewidują różni badacze, nadal będą niezbędni informatycy, automatycy, elektronicy, biotechnolodzy, lekarze, mimo że zmiany na rynku pracy będą miały głęboki charakter. Ale czy na pewno informatyków nie można też zastąpić sztuczną inteligencją? Inteligentny czatbot (ChatGPT), który miał swoją premierę w listopadzie 2022 r. i który obecnie osiąga szczyty popularności (tylko w styczniu 2023 r. korzystano z niego 590 mln razy), na to pytanie odpowiedział: Sztuczna inteligencja nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla profesji informatyków. Zakładając, iż Chat GPT intencjonalnie nie kłamie, przyjmijmy tę opinię za dobrą monetę- pisze w swoim opracowaniu dr Kawa. A co Wy myślicie na ten temat? Zapraszamy do lektury!

 

Zapraszamy do lektury!

/red./

 
 
 

Zadanie: Edukacja społeczno-ekonomiczna wraz ze strukturalnym wsparciem dla Biura Analiz Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego realizowane jest dzięki finansowemu wsparciu przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Ostatnie aktualności