(BACG) Dr Łukasz Paluch: Rynek kredytów hipotecznych w Polsce. Jak mądrze wziąć kredyt na zakup własnego mieszkania będąc młodym?

Polityka mieszkaniowa i chęć posiadania własnej nieruchomości to temat, zwłaszcza dla młodych, niezwykle ważny. To także przedmiot kolejnego opracowania, naszych ekspertów. Po analizie autorstwa dr Piotra Cymanowa pt. „Czy młodych ludzi stać będzie na własną nieruchomość?”(opracowanie dostępne jest tutaj: https://www.centrumgrabskiego.pl/post/bacg-analiza-dr-piotra-cymanowa-czy-m%C5%82odych-ludzi-sta%C4%87-b%C4%99dzie-na-w%C5%82asn%C4%85-nieruchomo%C5%9B%C4%87) zagadnienie to wziął „na warsztat” także dr Łukasz Paluch. Mamy nadzieję, że zarówno w zakresie wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznych decyzji, okażą się one przydatne i dostarczą praktycznej wiedzy w omawianym zakresie. Opracowanie powstało w trakcie realizacji zadania „Edukacja społeczno-ekonomiczna wraz ze strukturalnym wsparciem dla Biura Analiz Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego”. Realizujemy je w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO Priorytet 4.

 

Jak zauważa dr Łukasz Paluch: W życiu każdego z nas są takie zakupy, których dokonujemy raz na kilka lub kilkadziesiąt lat. Zazwyczaj są to wydatki, których nie jesteśmy w stanie sfinansować z bieżących środków lub oszczędności, a jedynym rozwiązaniem staje się wówczas zaciągnięcie kredytu bankowego. Przykładem tego rodzaju zakupu jest własne „M”. Zakup mieszkania na kredyt nie jest jednak prostą sprawą, a już samo określenie kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy dla wielu młodych osób brzmi „poważnie”. Niektórzy nazywają go nawet „pętlą na szyi” lub „kulą u nogi”, ale większość doskonale zdaję sobie sprawę, że obecnie zakup mieszkania bez posiłkowania się tego rodzaju źródłem finansowania jest często dla młodych ludzi „abstrakcją”. Zapożyczenie się na tak dużą kwotę jest bardzo poważną decyzją, która ma swoje konsekwencje w dalszym dorosłym życiu. Nie oznacza to jednak, że do jej podjęcia nie można mądrze się przygotować. Myśląc o skorzystaniu z kredytu mieszkaniowego nie wystarczy kierować się tylko i wyłącznie, wyobrażeniem o własnej zdolności kredytowej. Osoby starające się o kredyt muszą przejść wprawdzie, czasochłonny proces weryfikacji, którego celem jest ustalenie zdolności kredytowej oraz wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy przez bank, niemniej jednak to nie jedyna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę (…) Pozyskana wiedza zwiększa poziom świadomości i odpowiedzialności oraz pozwala przygotować się przyszłemu kredytobiorcy na wzrost jego miesięcznych obciążeń finansowych, z którymi będzie musiał zapewne radzić sobie w przyszłości. Zakup nieruchomości z wykorzystaniem kredytu hipotecznego to zatem proces kilkuetapowy, który zajmuje często kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. To jednak czas, jaki warto poświęcić, gdyż rzetelne i przemyślane przygotowanie do ubiegania się o kredyt mieszkaniowy zwiększa nie tylko szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji banku, ale ogranicza także ryzyko związane z niemożliwością regulowania zobowiązania kredytowego w przyszłości. Warto pamiętać bowiem, że każdy kredyt ma swój okres przydatności i prędzej, czy później trzeba będzie go spłacić. W przeciwnym razie urealnienie marzenia o posiadaniu własnego „M” będzie miało charakter czasowy i znów stanie się tym, o czym rozpoczynający życie na własny rachunek młody człowiek mógł kiedyś tylko pomarzyć.

Mamy nadzieję, że oddając do Waszych rąk niniejsze opracowanie pomożemy dokonać słusznych decyzji w tak ważnym zakresie jakim jest zakup własnego mieszkania czy domu. Zapraszamy do lektury!

Opracowanie dostępne jest poniżej:

/kt/

Zadanie: Edukacja społeczno-ekonomiczna wraz ze strukturalnym wsparciem dla Biura Analiz Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego realizowane jest dzięki finansowemu wsparciu przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Ostatnie aktualności