Akademia Samorządu (AS) 2022/2023 wystartowała. I zjazd za nami

Nadszedł czas na rozpoczęcie kolejnej edycji „Akademii Samorządu”. To projekt Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego z najdłuższą historią. Młodzi ludzie chcący rozwijać się w dziedzinie trzeciego sektora, kariery samorządowej lub społeczno-politycznej już po raz piąty wystartowali z cyklem prelekcji, warsztatów, dyskusji, debat, seminariów czy pracy w grupie podczas sześciu weekendowych spotkań. Wcześniej działo się tak w latach 2013, 2014, 2020 i 2021. Łącznie w projektach Grabskiego w tej formie wzięło już udział ponad 300 osób! Część z nich współpracuje dzisiaj z Fundacją, koordynując poszczególne projekty. W ten sposób staramy się spełniać oczekiwania naszych słuchaczy.

I zjazd Akademii Samorządu 2022/2023 rozpoczęliśmy oficjalnie od przedstawienia planu oraz założeń projektu, prezentując jednocześnie dotychczasowe dokonania Absolwentów AS w postaci dwóch raportów końcowych, z których korzystają młodzi społecznicy i samorządowcy. Następnie – już tradycyjnie Uczestnicy wcielili się w rolę zespołów negocjacyjnych próbujących dotrzeć do dokładnego terminu dojazdu Bohatera gry do domu – było ciekawie i intensywnie!

Drugi dzień AS to tak jak zawsze skupienie się na prelekcjach i warsztatach. Rozpoczął dr Piotr Łuczuk – dziennikarz, teolog i medioznawca, który przedstawił Uczestnikom tajniki cyberbezpieczeństwa w ramach debaty pn. „Dlaczego ważna jest współpraca?”. Niezwykle wyjątkowym Gościem była podinsp. Małgorzata Sokołowska prowadząca popularne kanały w mediach społecznościowych pn. „Z pamiętnika policjantki” – to było angażujące seminarium o tytule: „Era social mediów – jak korzystać z nich efektywnie i mądrze?”. Ciekawością nie ustępowała debata prowadzona przez redaktora dra Karola Gaca – szefa portalu dorzeczy.pl – jednego z czołowych polskich dziennikarzy, który poprowadził dyskusję na temat: „Media dzisiaj – wpływanie na rzeczywistość”.

Trzeci dzień zawsze wiąże się ze smutkiem, bo to ostatni dzień danego zjazdu AS. Uczestnicy wiedzą jednak, że spotykamy się na kolejnym spotkaniu już w dniach 13-15.01.2023. To jednak jeszcze nie koniec, bo praca w grupach nad raportem końcowym, którego autorami są sami Uczestnicy jest jedną z najbardziej efektywnych form ich zaangażowania. Markery, klawiatura i flipcharty poszły w ruch analizując poprzednie nasze publikacje i starając się wyodrębnić to, co będzie głównym tematem tegorocznego raportu. Po pracy w grupach czas na seminarium prowadzonego przez Roberta Bagińskiego – wójta gminy Giby – młodego i skutecznego samorządowca. „Jak wykorzystać potencjał młodego pokolenia między młodymi a państwem?” – nad tym zastanawiali się „AS-owicze” w tej części. Jak podsumują Inaugurację Akademii Samorządu 2022/2023?

– I zjazd Akademii Samorządu oceniam pozytywnie, wiele ciekawych wykładów i zajęć, które zaowocowały w jakże cenne doświadczenie. Moim zdaniem najlepsze były wykłady pana Piotra Łuczuka oraz pani Małgorzaty Sokołowskiej. Rodzinna atmosfera zaskutkowała szybką integracją grupy. Już wiem, że Akademię Samorządu polecę każdemu znajomemu! – mówi Wojciech Piech z Tychów.

– I zjazd Akademii Samorządu bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Podczas prelekcji, dowiedziałem się między innymi o tym jak prowadzić profil mówiący o naszej działalności mediach społecznościowych oraz na czym polega praca w samorządzie gminnym. Dodatkowo na zjeździe poznałem wiele wspaniałych osób, od których dowiedziałem się wielu rzeczy, dotyczących działalności społecznej – zaznacza Łukasz Kaźmierczak z Dolnego Śląska.

– I zjazd Akademii Samorządu uważam za bardzo udany zarówno pod kątem merytorycznym jak i integracyjnym. Organizatorzy zadbali o to, abyśmy się wszyscy zapoznali i czuli komfortowo podczas zajęć. Bardzo ważny jest dobór prelegentów, który pozwolił każdej osobie na poszerzenie swojej wiedzy z różnych dziedzin – wskazuje Karolina Wieczerzak z Rzeszowa.

Przed nami czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, a później na II zjazd AS!

Projekt realizowany jest przez Fundację Centrum im. Władysława Grabskiego a finansowany w ramach programu UE Erasmus+.

 
 

/pj/

Ostatnie aktualności