AS po raz piąty!

Po raz kolejny podwarszawskie Falenty gościły słuchaczy Akademii Samorządu. Już V, przedostatni zjazd edycji 2022-23 odbył się w dniach 14-16 kwietnia br.

Zjazd rozpoczęliśmy tradycyjnie w piątek. Otworzyła go prelekcja Filipa Chrzanowskiego – Pełnomocnika Zarządu PKP S.A ds. strategii i projektów rozwojowych. Rozmawialiśmy przede wszystkim o lokalnej aktywności społecznej oraz jak skutecznie działać na rzecz samorządu. Nie zabrakło również pytań o polskie koleje!

Sobotę to długo wyczekiwana praca nad raportem końcowym Akademii Samorządu. Trwała finalizacja prac nad konkretnymi rozdziałami przygotowywanego przez nas raportu, który finalnie dostępny będzie dla wszystkich zainteresowanych, a w szczególności młodych działaczy i decydentów w Polsce! Raport będzie stanowił podsumowanie wszystkich sześciu zjazdów naszego projektu.

Po kreatywnej i zdecydowanie intensywnej pracy nad raportem przyszedł czas na pierwsze sobotnie spotkanie. Był to wykład Karola Thiela – eksperta w zakresie edukacji i zarządzania. Prelegent zdradził nam wiele ciekawostek z kulis pracy w Sejmie RP czym zdecydowanie zachęcił naszych uczestników do aktywności w sektorach publicznych, polityce i edukacji! Na tym jednak nie koniec wrażeń drugiego dnia. Sobotnie popołudni to bowiem także spotkanie z prof. Rafałem Łatką z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Poruszył on zagadnienia dotyczące najnowszej historii politycznej Polski, ale także o interesującej kwestii jaką była relacja państwa i kościoła za czasów PRL-u.

Piąty zjazd to także rozwijanie trudnej umiejętności debatowania. W tym celu zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy debatę na temat atrakcyjności polskich miast i ich walorów kulturowych, turystycznych i społecznych. Humory zdecydowanie dopisywały obu drużynom, a publiczność mogła sprawdzić się w roli komisji oceniającej i zagłosować na swoich ulubionych mówców!

Na koniec dnia odbyły się warsztaty medialne prowadzone przez Aleksandra Bulge. To dopiero były emocje! Ataki medialne, wywiady, rozmowy w studiu, wystąpienia publiczne czy radzenie sobie w sytuacjach stresujących bądź kryzysowych przed kamerą – te tematy po wspomnianych warsztatach nie są nam już obce!

V zjazd akademii samorządu bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Tak naprawdę podobało mi się spotkanie i warsztaty z każdym z gości, ale najbardziej mi zapadły w pamięci warsztaty medialne z Aleksandrem Bulge, które były prowadzone w bardzo dynamiczny i przy okazji zabawny sposób, co pozwalało również zintegrować się z innymi osobami w grupie. Bardzo ciekawe było też spotkanie z Karolem Thielem, który wprowadził nas w świat polityki i działania osób zaangażowanych jako doradcy posłów czy asystenci. Gra w piłkę nożną była dla mnie też zaskoczeniem, bo myślałam, że cały zjazd będziemy siedzieć na wykładach/warsztatach i nic poza tym, a taka forma integracji i zabawy była miłym zaskoczeniem i naprawdę dobrze się bawiłam – mówi uczestniczka Akademii Samorządu Justyna Witek

W niedzielę obudziło nas piękne, wiosenne słońce dlatego też nie mogliśmy tego nie wykorzystać pozostając w sali. Aktywność fizyczna jest bowiem równie ważna, jak ta społeczno-samorządowa! Tym samym w godzinach porannych odbył się FINAŁ LIGI ASOWICZÓW w piłkę nożną! Tylu emocji nie widział chyba jeszcze nawet Stadion Narodowy 😉

Po intensywnym wysiłku fizycznym przyszedł czas na ostatnią prelekcję Prezydenta Otwocka, Jarosława Margielskiego, który opowiedział nam jak wygląda samorząd lokalny i aktywność w polityce regionalnej ze swojej perspektywy kogoś na kim spoczywa obowiązek podejmowania decyzji. Pan Prezydent udzielił nam wiele cennych wskazówek dotyczących zarządzania miastem, ustalania budżetu czy też obrad rad miasta.

Najlepszym podsumowaniem kwietniowego zjazdu niechaj będą opinie jego uczestników. Oddajmy im głos.

Według mnie Akademia Samorządu to projekt w którym w bardzo ciekawy sposób można nabrać kompetencji do pracy w służbie publicznej. Cykl prelekcji prowadzonych przez doskonale dobranych prelegentów daje sporą dawkę wiedzy praktycznej. Tego typu przedsięwzięcia przygotowują młodych ludzi do działania i służby Dla Polski – podsumował nasze kwietniowe spotkanie, Kamil Raciborski uczestnik Akademii Samorządu

V zjazd Akademii Samorządu był bardzo dobrze spędzonym czasem. Był w pełni dopracowany pod względem zajęć i spotkań z gośćmi, ale też pod względem integracji uczestników. Zadbano o dobrą atmosferę i poszerzanie naszej wiedzy. Na zjeździe poznałam też dużo nowych osób, od których również można było zaczerpnąć nowych informacji – uczestniczka Akademii Samorządu Martyna Witalec

V zjazd akademii uważam jak najbardziej za udany. Miałam możliwość dowiedzieć się na nim wiele ciekawych rzeczy związanych między innymi z prowadzeniem ważnych stanowisk w państwie czy też w gminie, samorządzie. Zajęcia były prowadzone w bardzo jasny i ciekawy sposób, co sprawiło, że zapamiętałam jak najwięcej informacji. Również dzięki integracji poznałam wiele wspaniałych ludzi, którzy utkwią mi w pamięci na długo – wspomina uczestniczka Julia Włodyka

Akademia Samorządu to projekt skierowany do młodych ludzi, których pasjonują obszary funkcjonowania samorządu, instytucji publicznych czy też działalności społeczno-politycznej.

Projekt realizowany jest przez Fundację Centrum im. Władysława Grabskiego a finansowany jest w ramach programu UE Erasmus+ ze środków Unii Europejskiej.

Przed nami wielki Finał Akademii Samorządu już w maju! Do zobaczenia!

 
 
 
 

/PJ/

 

Ostatnie aktualności