III zjazd Akademii Samorządu

Akademia Samorządu to projekt skierowany do młodych ludzi, których pasjonują obszary funkcjonowania samorządu, instytucji publicznych czy też działalności społeczno-politycznej. Organizatorem jest Fundacja Centrum im. Władysława Grabskiego, a projekt składa się z sześciu weekendowych spotkań, podczas których młodzi działacze rozwijają swoje umiejętności biorąc udział w tematycznych warsztatach, prelekcjach, a także dyskusji i pracach w grupach.

 

III zjazd Akademii Samorządu 2022/2023 rozpoczęliśmy grą strategiczną „Unia Europejska wobec młodzieży – dialog”. Dzięki niej mieliśmy możliwość udoskonalenia naszych umiejętności negocjacyjnych, opracowywania strategii, a także efektywnej pracy zespołowej i kształtowania postaw liderów.

Na grze jednak się nie skończyło, bo pod koniec pierwszego dnia III zjazdu mieliśmy przyjemność wysłuchać prelekcji pierwszego gościa – Ministra Adama Andruszkiewicza, który opowiedział nam o zaangażowaniu młodych ludzi w polityce, szansach i potencjalnych zagrożeniach wczesnego rozpoczęcia działalności politycznej. Nie zabrakło również serii pytań i odpowiedzi oraz wspólnej dyskusji. Spotkanie z Panem Ministrem było zdecydowanie cennym doświadczeniem, a po otrzymanych wskazówkach uczestnicy wiedzą, jak skutecznie działać w obszarze działalności politycznej.

Drugi dzień Akademii rozpoczął się niezwykle aktywnie, bo uczestnicy po uprzednim podziale na grupy pracowali nad raportem końcowym Akademii Samorządu. Na koniec każda z grup prezentowała efekty swojej pracy – nie zabrakło tematów z zakresu edukacji, społeczeństwa obywatelskiego, rynku pracy, aktywizacji młodych ludzi czy obszaru organizacji młodzieżowych.

Po intensywnej pracy nie zwolniliśmy tempa, bo przyszedł czas na kolejny punkt programu – warsztaty medialne! Sala w moment zmieniła się w profesjonalne AS-owe studio telewizyjne, ponieważ odbył się program, podczas którego uczestnicy wcielili się w rolę szefów ugrupowań politycznych, aby prowadzić dyskusję na bieżące tematy ogólnokrajowe, jak i międzynarodowe.

Po ciekawej wymianie poglądów przyszedł czas na prelekcję Adwokat Patrycji Marczak pt. „Prawo pracy, co warto wiedzieć?” Było to niezwykle wartościowe spotkanie podczas którego poznaliśmy tajniki pracy prawnika i wyzwania, jakie na nim spoczywają podczas codziennej pracy. Na koniec drugiego dnia odbyła się Sesja Rady miasta stołecznego Warszawy! Uczestnicy niewątpliwie doskonale wcielili się w rolę radnych – były wystąpienia, głosowania, uchwalanie budżetu z uwzględnieniem kluczowych inwestycji w stolicy Polski i zdecydowanie emocjonujące obrady!

III Zjazd Akademii Samorządu był dobrym miejscem do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy uczestnikami. Wydarzenie to przyniosło możliwość nawiązania nowych kontaktów i nabycia nowych umiejętności. Najciekawszym według mnie było spotkanie z Panią Adwokat Patrycja Marczak na temat prawa pracy. Pokazało mi, jak ważna jest wiedza w tym zakresie, a brak tej wiedzy naprawdę jest wielką stratą, którą naprawdę muszę nadrobić jak najszybciej. Jestem naprawdę zadowolony, że mogę uczestniczyć w AS, nie minął jeszcze dzień, a ja już nie mogę się doczekać kolejnego zjazdu! – mówi uczestnik Akademii Samorządu Jakub Łapiński

Ostatni dzień Akademii rozpoczęliśmy od prelekcji Tomasza Dudka – członka Rady Nadzorczej PFR, a także działacza Solidarności Walczącej. Poruszone zostały zagadnienia gospodarki polskiej, także w perspektywie młodego pokolenia, a także podstawy zarządzania i marketingu.

Trzeci zjazd Akademii Samorządu był niezwykle inspirujący. Zajęcia z prelegentami dotyczyły różnych dziedzin i dostarczyły mi wielu cennych wskazówek na przyszłość. Najbardziej interesujący był dla mnie wykład z Tomaszem Dudkiem na temat gospodarki. Dowiedziałam się jak zacząć jeśli chcę w przyszłości być przedsiębiorcą lub menadżerem oraz jakie zalety i wady niesie za sobą taka działalność. – mówi uczestniczka Akademii Samorządu Marta Pawełkowska

Na koniec III zjazdu Akademii Samorządu mieliśmy okazję wysłuchać wykładu Pawła Zanina – dyrektora biura administracyjno-technicznego w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji o kompetencjach przyszłości. Nie zabrakło ważnych dyskusji uczestników a temat komunikacji, zawodach przyszłości, edukacji i wyzwaniach XXI wieku.

Już za miesiąc widzimy się ponownie na IV zjeździe Akademii Samorządu! Projekt realizowany jest przez Fundację Centrum im. Władysława Grabskiego a finansowany w ramach programu UE Erasmus+.

/pj/

Ostatnie aktualności