Koniec wieńczy dzieło czyli Wielki Finał Akademii Samorządu 2022-2023 za nami!

Wszystko, co dobre kiedyś musi dobiec końca… Akademia Samorządu to projekt skierowany do młodych ludzi, których pasjonują obszary funkcjonowania samorządu, instytucji publicznych czy też działalności społeczno-politycznej. Organizatorem jest Fundacja Centrum im. Władysława Grabskiego. Młodzi działacze podczas sześciu weekendowych spotkań, rozwijali swoje umiejętności biorąc udział w tematycznych warsztatach, prelekcjach, a także dyskusji i pracach w grupach.

 

Finałowy zjazd Akademii Samorządu 2022/2023 rozpoczęliśmy wyjątkowo, bo od wizyty w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Uczestniczyliśmy w wykładzie z historii i teraźniejszości polskiego systemu oświaty i nauki. Mieliśmy również możliwość zwiedzenia Mauzoleum Walki i Męczeństwa oraz poznać niezwykle poruszającą historię tego miejsca. Dziękujemy Dyrektorowi Generalnemu Panu Sławomirowi Adamcowi za oprowadzenie i przybliżenie bogatej historii budynku Ministerstwa Edukacji i Nauki!

Kolejnym punktem piątkowego popołudnia był Sejm Rzeczypospolitej Polskiej! Dzięki zaproszeniu Pani Marszałek Małgorzaty Gosiewskiej mieliśmy możliwość zwiedzenia gmachu Sejmu RP oraz poznać jego historię! Uczestnicy zdecydowanie byli zafascynowani tym miejscem – być może wśród nich są przyszli parlamentarzyści?

Sobotę rozpoczęliśmy pracą nad raportem końcowym Akademii Samorządu. Uczestnicy intensywnie pracowali nad konkretyzacją rozdziałów, które pojawią się w ich raporcie. Raport końcowy stworzony przez uczestników i koordynatorów będzie dostępny dla każdego zainteresowanego efektem naszej półrocznej pracy już niebawem na naszym Facebooku!

Po wytężonej i owocnej pracy przyszedł czas na niezapomnianą lekcję historii! Prelekcja Gościa Specjalnego finałowego zjazdu Akademii Samorządu, prawnuka patrona Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego dr Grzegorza Grabskiego pozwoliła nam przenieść się w czasie i poznać historię nie tylko Polski, ale i rodziny patrona naszej fundacji! Było to zdecydowanie jedno z najbardziej poruszających i ciekawych spotkań!

Nadeszła ta chwila – rozdanie certyfikatów! Uczestnicy naszej Akademii oficjalnie stali się jej absolwentami!!! Ten wyjątkowy moment na pewno na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników, ale na tym jednak nie kończymy – uczestnicy, a właściwie już absolwenci, zaprezentowali efekty swojej dotychczasowej pracy nad raportem końcowym. Już teraz możemy Wam zdradzić kilka planowanych rozdziałów, które się w nim pojawią, a są to m.in.: Dlaczego warto działać społecznie? W jaki sposób prowadzić rozmowę z decydentem i jak się do niej przygotować? Jak pogodzić aktywność młodych ludzi z życiem osobistym? Jak założyć organizację?

To był mój pierwszy tego typu projekt. Wcześniej nie miałam pojęcia o istnieniu Akademii Samorządu, dlatego też jestem wdzięczna, że miałam okazję uczestniczyć we wszystkich zjazdach. Podczas prelekcji poszerzyłam swój zakres wiedzy na przeróżne tematy. Bardzo się cieszę, że miałam okazje poznać różnych ministrów i prelegentów, których na co dzień widzę w telewizji. Poznałam różne drogi życia, które mogę obrać jak skończę liceum. Jestem bardzo wdzięczna za cały projekt i za ludzi, których tam poznałam. – Kamila Żbikowska absolwentka Akademii Samorządu 2022/2023

W końcu nadszedł ostatni dzień nie tylko VI zjazdu, ale i całej edycji Akademii Samorządu. Od samego rana trwała finalizacja prac w grupach nad rozdziałami przygotowywanego przez nas raportu. Po zdecydowanie intensywnej pracy nad raportem przyszedł czas trochę praktyki i kampanię wyborczą! Każda z grup miała możliwość wcielenia się w daną partię i artykułowania swoich postulatów – była to zdecydowanie lekcja kształtująca w uczestnikach swoje poglądy, sztukę przemawiania i argumentacji swoich przekonań, bo emocjonujących dyskusji pomiędzy grupami było zdecydowanie wiele!

Atmosfera panująca na wydarzeniu była bardzo pozytywna, a uczestnicy byli bardzo interesującymi osobami. W szczególności, wykłady prowadzone przez ekspertów o szerokim zakresie wiedzy z różnych dziedzin mogły pomóc nam w dokonaniu wyboru naszej ścieżki zawodowej oraz w budowaniu naszej przyszłej kariery. Ponadto, cieszyły nas również inicjatywy organizacyjne, takie jak praca w grupach oraz aktywności integracyjne, które przyczyniły się do pozytywnej atmosfery podczas wydarzenia. – Kacper Pawlus absolwent Akademii Samorządu 2022/2023

Projekt Akademia Samorządu organizowany przez Centrum im. Władysława Grabskiego dla mnie jako uczestnika była ogromną szansą na rozwijanie samego siebie, poznania wielu ciekawych ludzi, wysłuchania fenomenalnych prelekcji ludzi, którzy na co dzień dbają o prawidłowe funkcjonowanie naszego państwa. Sam projekt poszerzył moje horyzonty oraz możliwość dalszego inwestowania siebie. Jako już absolwent Akademii Samorządu najbardziej chwalę sobie przygotowanie raportów końcowych na poszczególne tematy, bardzo ciekawa była również symulacja sesji Rady Miasta oraz możliwość przygotowania „kampanii prezydenckiej”, po której wybraliśmy w sposób demokratycznych AS-owego prezydenta Warszawy. Jako młody człowiek dzięki takim wydarzeniom rozwijam się i mam nadzieję, że zdobyta podczas tej akademii wiedza pomoże mi dalej rozwijać swoją karierę w polityce. – Szymon Świątek absolwent Akademii Samorządu 2022/2023

Gratulujemy wszystkim absolwentom Akademii oraz dziękujemy za uczestnictwo w projekcie i ich zaangażowanie w trakcie wszystkich sześciu zjazdów, które trwały od grudnia 2022 r. do maja 2023 r.! Jesteśmy przekonani, że Akademia Samorządu będzie czynnikiem motywującym do dalszej aktywności naszych społeczników i już niebawem będziemy obserwować ich sukcesy w obszarze samorządu i polityki młodzieżowej!

Projekt realizowany przez Fundację Centrum im. Władysława Grabskiego a finansowany w ramach programu UE Erasmus+.

 
 

/pj/

Ostatnie aktualności